Volebný výber
Jedným zo základných prostriedkov udržiavania politickej stability a kontinuity politického systému sú voľby. Ako zdroj politickej reprezentácie umožňujú legitímne a demokratické zmeny mocenskej štruktúry spoločnosti. Dôležitým znakom volebného výberu je permanentnosť volieb. Štát určuje volebné obdobie pre jednotlivé úrovne a inštitúcie.
Legislatívnym (právnym) základom spôsobu volieb je volebný systém čiže akým spôsobom voliť. Poznáme a) priamy – volič volí svojím hlasom reprezentantov
b) nepriamy – občan sa priamo nezúčastňuje na volebnom výbere, je zastúpený a to – poverí osobu , ktorá bude v jeho mene voliť (voľba prezidenta USA, volia volitelia, ktorý reprezentujú skupinu)
- zastupuje ho orgán štátnej moci, ktorý si predtým zvolil.)napr. Slovensko prezidenta)
Pokiaľ ide o spôsob prenesenia volebných výsledkov poznáme dva typy:
1) Systém pomerného zastúpenia – strany získajú v parlamente taký počet kresiel, aký zodpovedá počtu získaných hlasov.
2) Systém väčšinovej reprezentácie – tu je dôležité získať väčšinu hlasov.
Významnú úlohu v demokratických krajinách má referendum – je občianske hlasovanie o probléme, ktorý vo forme otázky občanovi predloží inštitúcia a žiada od neho, aby sa vyslovil za, alebo proti. V referende musí byť jednoznačná otázka!
Voľby v SR
Upravuje ich ústava SR čl.30. Občania majú právo zúčastňovať sa na správe verejných vec priamo alebo slobodnou voľbou zástupcov. Cudzinci s trvalým pobytom na území SR majú právo voliť a byť volení do orgánov samosprávy obcí a do orgánov samosprávy vyšších územných celkov. Funkcie volieb sú: umožňujú pokojnú zmenu vlády a riešenie politických konfliktov, určujú reprezentáciu. Prostredníctvom volieb sa zistí aktuálne rozloženie politických síl v spoločnosti. Ďalej udeľujú legitimitu vláde a parlamentu (oprávnenie vydávať a vykonávať zákony), dávajú spätnú väzbu politikom a občanom, vyjadrujú mienku voličov a posilňujú občianske povedomie, poskytujú občanom možnosť kontrolovať vládu a jej politiku.
Druhy volieb: 1) Parlamentné voľby – voliči volia zástupcov do parlamentu (NRSR). V SR má NRSR 150 poslancov, ktorí sú volení na 4 roky. Uplatňuje sa systém pomerného zastúpenia. Vyhlasuje ich Predseda NRSR najmenej 90 dní pred ich konaním. Prípravu a priebeh volieb koordinuje Ústredná volebná komisia, ústredným orgánom štátnej správy, ktorý zodpovedá za organizáciu volieb, je Ministerstvo vnútra SR. Voliť môže každý občan, ktorý v deň volieb dosiahol vek 18 rokov, kandidovať za poslanca môže občan SR, ktorý má trvalý pobyt na území SR a mal 21 rokov.
2) Prezidentské voľby – priama voľba prezidenta SR občanmi na 5 rokov. Uplatňuje sa väčšinový volebný systém, Vyhlasuje ich predseda NRSR. Volebné okrsky sa tvoria tak, aby zahŕňali aspoň 1000 oprávnených voličov. Právo byť zvolení za prezidenta má občan, ktorý v deň volieb dosiahol vek 40 rokov, tá istá osoba môže byť zvolená najviac v dvoch po sebe nasledujúcich obdobiach. Kandidáta navrhuje aspoň 15 poslancov NRSR alebo občania, ktorí v prospech kandidáta zozbierajú v petícii 15000 podpisov. Vyhráva ten kandidát, ktorý získa nadpolovičnú väčšinu hlasov. V prípade, že nikto nezíska nadpolovičnú väčšinu, predseda NRSR vyhlási druhé kolo volieb, ktoré sa uskutoční do 14 dní. Do druhého kola postupujú 2 najúspešnejší kandidáti z prvého kola. Víťazom je ten, kto získa väčšinu hlasov.
3) Komunálne voľby (do orgánov samosprávy obcí) – voliči volia poslancov obecného(mestského) zastupiteľstva, starostu obce, primátora mesta každé 4 roky. Vyhlasuje ich predseda NRSR. Voliť môže občan starší ako 18 rokov s trvalým pobytom v danej obci. Kandidáta na starostu/ primátora musí mať aspoň 25 rokov. Politická strana môže nominovať len 1 kandidáta. Kandidovať môžu aj nezávislí poslanci. Volebné obvody sa tvoria pomerne k počtu obyvateľov, na 1 obvod by malo pripadnúť maximálne 12 poslancov. Zo poslancov sú zvolení tí kandidáti, ktorí získajú v danom obvode najviac hlasov, za starostu je zvolený ten kandidát, ktorý získa najvyšší počet hlasov vo všetkých volebných obvodoch.
4) Voľby do VÚC - občania volia poslancov do zastupiteľstva a predsedu samosprávneho kraja každé 4 roky. Samosprávne kraje boli zriadené v roku 2001, ako výsledok reformy verejnej správy. VÚC sú právnické osoby, ktoré za podmienok ustanovených zákonom samostatne spravujú svoj majetok, majú vlastné príjmy a chránia záujmy svojich obyvateľov. SR je rozdelená na 8 samosprávnych krajov. Voliť môžu občania SR aj cudzinci, ktorí majú trvalý pobyt v obci na území samosprávneho kraja a majú 18 rokov. Počet volebných obvodov sa určuje pomerným spôsobom v každom kraji, spravidla 1 poslanec na 12000 až 15000 obyvateľov.
5) Voľby do Európskeho parlamentu – poslancov volia občania priamou voľbou na 5 rokov, využíva sa väčšinový volebný systém. Európsky parlament má 732 členov, občania si v júni 2004 zvolili 14 poslancov.
Komentáre
..